
I dag regnes ikke Norge blant de landene som er kommet lengst på sirkularitet og regjeringen ønsker derfor å øke innsatsen på dette området betydelig. Klima- og miljødepartementet, Nærings- og fiskeridepartementet og Landbruks- og matdepartementet har derfor som ledd i en nasjonal strategi gitt Brønnøysundregistrene i oppdrag å administrere et prosjekt for å vurdere løsningskonsepter som kan bidra til økt ressursutnyttelse og sirkularitet i bionæringene havbruk, fiskeri, jordbruk og skogbruk.
Prosjektet skal bidra til å kartlegge og dokumentere ressurser og ressursutnyttelse i binæringene. I tillegg skal det vurderes løsningskonsepter for et digitalt markedssystem, men også andre tekniske løsninger, betalingsløsninger, insentivordninger og regelverk tilpasset sirkularitet.
Det legges til rette for at bionæringene leder an i gjennomføringen av prosjektet og at det offentlige utvikler seg i takt med næringene. Utførelsen vil derfor i stor grad foregå gjennom et samarbeid mellom ressurser fra næringene, akademia og relevante offentlige myndigheter.
Prosjektet startet 1. november 2021 og er nå i konseptfasen. Konseptfasen ventes avsluttet 1. juli 2022.
Konseptstudien vil identifisere områder i bionæringene med potensial for økt sirkularitet. Dette innebærer aktuelle produkter og mulige markeder for disse, samt identifisering av barrierer og mulige tiltak for å fremme økt sirkularitet. Prosjektet vektlegger gevinstrealisering og vil derfor også vurdere målemetoder og metodeverk for effektvurdering og gevinstuttak.
Data skal sikre sunne og produktive hav for fremtiden. Den samlede kunnskapen om havene, i form av data, skal deles og gjøres tilgjengelig. Det er kjernen i samarbeidet mellom Sjømatdata og HUB Ocean.
Historisk digitaliseringssamarbeid på tvers av de norske matnæringene skal bidra til mer effektiv matproduksjon. Digitaliseringen i de norske matnæringene utvikles i rekordfart. Nå har sjømatnæringen
Sjømatnæringen er en av de største næringene i Norge innenfor fornybare ressurser. Regjeringen lanserer Nasjonal strategi for en grønn, sirkulær økonomi, og OPS sjømat omtales i flere sammenhenger.